KOMENTÁTOR

33. O parazitech

3. 1. 2012

Zdá se mi (nehodlám rozebírat, nakolik jde o pouhý mediální obraz), že se pan prezident Václav Klaus, na rozdíl od svého předchůdce, vesměs zaobírá pouhými … nepodstatnostmi. Vedle projevů, které se dobře poslouchají, píše svoje názory na ekologii a jiná témata. Podobně se vyslovil i k problému bezplatného vysokoškolského studia. Sice se trochu zdráhal, ale pak přece jen dal najevo, co si o tom myslí on. Domnívá se, že při bezplatném studiu studenti parazitují na ostatních spoluobčanech. Domyslíme-li to, lze stejně tak dobře říci, že na ostatních parazitují déle žijící občané nebo ti více nemocní či s více dětmi.

Vzpomínám si při této příležitosti na pohádku ze své dávné minulosti. Jeden prostý člověk se v ní vyslovil k otázce, co dělá s tím, co vydělá, takto: Jednu třetinu půjčuji, jednu spotřebuji a jednu třetinu vracím. Když se ho dál ptali, jak tomu rozumět, pokračoval: Půjčuji svým dětem a vracím svým rodičům. Proto mám dojem, že tvrzení pana prezidenta o studentech-parazitech podle mne opomíjí možnost vysvětlit bezplatné studium jako půjčku státu, tj. nás ostatních, studentům, s tím, že oni to mnohonásobně vrátí na daních.

Máme-li brát výrok pana prezidenta vážně, pak musíme vážně brát i úvahu, která dovodí, že stejně jako studenti na nás parazituje i pan prezident.