KOMENTÁTOR

44. Metanol

16. 9. 2012

Motto (Britské listy 14. 9. 2012):

Dostal jsem informaci, že metanolová aféra je způsobena primárně polskou kapalinou do ostřikovačů. Čeští podloudní výrobci alkoholu ji totiž používají pro výrobu alkoholu.
Přidáním chlornanu odbourají látky pro lidi nepříjemné a přidáním příchutí z toho udělají rádoby dobrý alkohol. Jenže Poláci nyní začali šetřit a do kapaliny do ostřikovačů začali dávat metanol.

Na této informaci staví jedna z vyšetřovacích verzí případu metanolových otrav. Vyjděme ve své úvaze z předpokladu, že se potvrdí.

Pak můžeme říci, že záměna metanolu za etanol prověřila systém kontroly nezávadnosti potravin a ukázala, že žádný takový funkční systém neexistuje. O případ se začal stát zajímat, teprve až proběhla kontrola přes citlivost konečného uživatele, až byli první mrtví. Dokud probíhala výroba nápojů z kapaliny do ostřikovačů bez této zpětné vazby, nejenže si toho nikdo nevšiml, ale dokonce to nikomu nevadilo a přes upozorňování na tento fakt žádné státní orgány nereagovaly. Teprve až první úmrtí zmobilizovala českou policii a ministerstvo zdravotnictví a začalo se něco skutečně dít.

Případ ukazuje jako zcela nedostačující systém kontroly nezávadnosti potravin, potažmo pak je to kamínek, svědčící o problému ještě širším, a to nedostačující kontrole kvality zboží. Na trh se často dostává nekvalitní dovozové zboží a tuto skutečnost první zjistí až zákazník po nakoupení a použití.

Tak jako nad pančovaným alkoholem mhouří zřejmě stát oči nad spoustou jiných šuntů, zaplavujících trh, ať je to nekvalitní jídlo, či dovoz závadného zboží, a podobně se to dozvíme, teprve až bude pozdě. Nebo vůbec nikdy, pouze na to doplatíme, aniž bychom tušili příčiny svého neštěstí.