biboň sod

47. Nereflektovaný potenciál: rozumný úrok

25. 1. 2019

Celé dlouhé věky jsme žili v představě, že banky nám za naše peníze do nich vložené platí úrok za to, že s našimi penězi mohou hospodařit. A vida: představa to byla mylná. Nejenže je myslitelná, ale stala se skutečností situace, kdy nám banky za naše peníze neplatí nic.  A vypadá to, jako by nás peněžní domy připravovaly na situaci, kdy střádalové budou muset za správu svých financí platit ještě „depozitní poplatky“, místo aby dostávali úrok.

Na druhou stranu banky dokážou nabízet půjčky s nenulovým úrokem, tedy úrokem zřetelně vyšším, než je, když už je, směšný úrok za půjčení peněz bance. To už je pro mne lepší půjčit své peníze jinému občanovi, který uváží, že bance by za půjčku musel platit víc, a zaplatí mi víc než banka.

Ano, máte pravdu, najdou se peněžní domy, které nabízejí celkem slušný úrok. Ale podmínky, které si pro jeho pobírání stanovují, jsou více či méně nepřijatelné. Doufám jen, že přijde doba, kdy některému z nich dojde, že je tu velký zájem o rozumný úrok, a přestanou si vymýšlet obskurní podmínky. Myslím, že kdo na to přijde, tomu střádalové utrhnou obě ruce...