biboň sod

53. Za slušný úrok aneb Vzpoura bezmocných

23. 9. 2019

Vypadalo to, že svazující podmínky a trapný úrok už budou navždy vládnout trhu se spořícími účty, a vida: toto tabu zavedené spiknutím mocných bylo proraženo. Prvními vlaštovkami jsou malé banky, které potřebují navýšit kapitál, konkrétně Trinity Bank se spořícím účtem na 1,58% úrok a Banka Creditas, nyní do konce roku s úrokem 1,8 % (a pak se uvidí). Tržní možností byla zlákána i jedna z bank větších ‒ MONETA Money Bank, která nabízí zhodnocení 1,2 %.

Tak se otevřela možnost v poslední době nevídaná ‒ spořící účet pro větší obnosy ihned k dispozici na slušný úrok bez svazujících podmínek. Pro ty, kdož chtějí mít své vklady pojištěné (což je u podílových fondů a dluhopisů vyloučeno), je jim proti mysli inflace užírající hodnotu úložky dík směšné úrokové sazbě a chtějí mít své peníze kdykoli po ruce, není zřejmě jiná volba.

Zdá se, že bylo jen otázkou času, kdy se dosud arogantně nereflektovaný zájem střádalů spojí se zájmem bankovních domů, ovšem jak se bude situace dál vyvíjet, není zatím jasné. Teprve uvidíme, zda se vzpoura bezmocných podaří, nebo bude zašlapána do země mocnými v pozadí.