biboň sod

57. Ad dr. Jan Hnízdil o psychopatech v pozicích moci

1. 1. 2020

Suma sumárum dr. Hnízdil tvrdí, že pozice moci vyhledávají psychopati, a proto nám z nich vládnou oni. Jeho analýza, založená na datech expertů, dokazuje, že to tak je. Neříká však, proč to tak je, respektive fakta vysvětluje motivy psychopatů, zatímco druhou stranu mince opomíjí. Tou je společenský systém, který výběr především psychopatů do pozic moci realizuje, či lidi v nich dokonce na psychopaty formuje.

Stojí tedy před námi úkol budovat takový společenský systém, který funguje jinak: vybírá do pozic moci a formuje v nich lidi na úrovni úkolů, které tam budou řešit.

Je možná i úvaha, že politici, lidé pozic moci, jsou produkty těchto pozic, tak jako každá profese formuje svoje profesionály. Pověstné jsou tím učitelky, ale třeba i lékaři musejí nutně své profesi přizpůsobovat svoje prožívání (např. úmrtí pacientů registrují s nutným odstupem; a co potom zaměstnanci pohřebních služeb), a tak je to s každým povoláním.

Z jiného zorného úhlu: Je nebezpečné en gros označovat politiky za psychopaty. To už jsme tu měli: kdo za komunistů nesouhlasil s režimem, také často končil v blázinci. Ne všichni politici jsou psychopaty, i když to třeba o nich platí častěji než o běžné populaci. A je-li tomu tak, měly by být dotvořeny mechanismy, jak je z pozic moci vystrnadit, resp. vůbec je do nich neuvádět.