biboň sod

71. Sexuální obtěžování

4. 8. 2020

Obsah

Přiznám se, že jsem speciální číslo Deníku N (137/2020) věnované sexuálnímu obtěžování žen nečetl – kdovíodkud jsem měl pocit, že jde o nějaké amerikánské a feministické harašení a bylo toho zkrátka moc – nemám rád dlouhé články, natož když jsou jich plné noviny a na jedno téma. Teprve až jednotlivé stručné příběhy, vytištěné drobným písmem na titulní straně čísla 147, mě zaujaly a pochopil jsem, o co skutečně jde. A že sexuální obtěžování je faktickým problémem naší společnosti.

Drobné příběhy v několika větách vystihujících podstatu, nad kterými by se někdy snad i chtělo mávnout rukou, hovoří o tom, jak hluboko poznamenávají psychu postižených. Nikdy by mě nenapadlo, jak je to hnusné jednání rozšířené, a uvědomuji si, že tam spadá i taková nevinná zábava, jako jsou oplzlé vtipy nebo obtěžování pornografií. A také že nemusí jít jen o obtěžování ženy mužem – máme tu na výběr přinejmenším ze čtyř variant, ne-li o účast kolektivní.

S duší mi blízkou jsme o tom mluvili a dospěli jsme k názoru, že všechny ty doklady svědčí o jediném: o hlubokém mravním úpadku naší společnosti. O tom, že nám nikdo po dlouhou dobu, která nastala po první republice, neříkal, jak se správně chovat, dokonce ani děti ve školách teď nejsou vedeny, jak by být měly. A to je důsledkem. Většinou snad ani nevíme, jaké zlo pácháme, jak moc ubližujeme a zraňujeme. Proto se přimlouvám za to, co se takto i díky Deníku N děje – za morálně ozdravný proces, jenž dotvoří potřebné mechanismy ke společenské výchově mravného člověka, který při každém svém činu přemýšlí, zda je dobrý, nebo by byl špatný.