biboň sod

81. Cucavé bonbony

Obsah


Alfa samci a moc

29. 6. 2021

Je mně hodně líto, že nemůžu nikde najít text té písničky o králi, co měl málo a chtěl moc. Tipoval jsem ji na Jiřího Suchého, ale kde nic tu nic. Proč ji hledám? Vystihuje totiž hlavní touhu mocných: mít moci ještě víc. Je to základní postoj všech alfa samců a roztáčí dějiny. Utkáváme se s ním neustále a různě. Některé společnosti alfa samce krotí vymezením lhůty jejich vládnutí a jejich rotací na mocenských postech, ale ani to nestačí – stále se snaží prosazovat svou. Zuby nehty se drží na svých místech, jako by si přečetli, že stárnutí je nemoc, která se dá léčit, a teď jsou přesvědčeni, že tu budou na věčné časy a nikdy jinak.


Krize identity

29. 6. 2021

Představte si, že by televize odvysílala krátký šot, v němž vystoupil Andrej Babiš a řekl: Ano, jsem estébák. Ano, krad jsem. Ano, vrátím, co jsem ukrad. – To by byl poprask! A ještě větší poprask by nastal, když by posléze vyplulo na povrch, že to bylo jen video, technicky upravená nahrávka s hercem. Tak daleko už postoupila zobrazovací technika, že může vytvořit jakoukoli scénu s jakýmkoli konkrétním člověkem a bude to vypadat jako doopravdy. Čemu tedy věřit? Nedávno jsem na internetu viděl fotografii ještěrky s blanitými křídly, malého dráčka, a ihned mně napadlo: Tak pohádky o dracích jsou pravdivé? Až po chvíli jsem si uvědomil, že to může být podvrh, který laik prostě nepozná. Kdysi platilo Co je psáno, to je dáno, a že je pravda, co je černé na bílém. Dnes už víme, že i tištěné může lhát, a teď se ukazuje, že to platí nejen o fotografiích, ale i o dokumentárních záběrech. Záruka autentičnosti tu mizí, na internetu chybí úplně, ale je to hrozivé i pro oficiální média – aspoň někde by měla záruka fungovat. Jinak pro nás bude opět pravdivé jen to, co si můžeme osahat. Ovšem, pomyslíme-li na Matrix, jak dlouho ještě?


Král je nahý

29. 6. 2021

Bylo jednou jedno dítě a to se zeptalo: Proč už musím jít spát? Spí se přece v noci a ne ve dne. Problém byl v tom, že byl letní čas a ten tvrdil, že už je čas spát, i když bylo světlo.
Ano, král je nahý. Všichni to už víme a říká to stále víc lidí, ale přesto se nic neděje a všechno zůstává při starém jako v zakletém zámku. Kde to žijeme?